czwartek, 28 stycznia 2021

Książka tygodnia „Piechotą do źródeł Orinoko”, Wojciech Cejrowski

 

„W antropologii wciąż powtarzają, że badacz samą swoją obecnością zmienia osoby, które obserwuje. A ja Państwu mówię, że badacz też się zmienia w wyniku własnych obserwacji.”

Książka opisuje autentyczne zdarzenia mające miejsce podczas podróży Wojciecha Cejrowskiego do źródeł (znajdującej się w Wenezueli) rzeki Orinoko. Podczas podróży spotyka go wiele przygód różnego charakteru – od zabawnych do niebezpiecznych. Polski podróżnik charakteryzuje się jednak wytrwałością i silnym charakterem, przez co osiąga swój cel.

Książka jest napisana językiem prostym, zabawnym, niekiedy aż zbyt obrazowym, jest nieskomplikowany w odbiorze, jednakże zawiera głębokie myśli i wiele prawd życiowych. Jest to dzieło idealne na poprawę humoru. „Piechotą do źródeł Orinoko” uczy poprzez zabawę – jest to absolutny niezbędnik przy planowaniu podróży do Ameryki Południowej, ponieważ szczegółowo i szczerze opisuje tamtejsze zwyczaje, obyczaje i mentalność.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, wręcz nie jest się w stanie od niej oderwać. Prosty język wyjaśniający wiele encyklopedycznych, naukowych pojęć stanowi ogromne ułatwienie w przyswajaniu ich. Sądzę, że po takiej lekturze niejeden czytelnik sięgnął (bądź sięgnie) po inne dzieła pana Cejrowskiego. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  08 maja 1985 r. Po raz pierwszy obchodzono Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. To święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Pols...