Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Minęło niewiele czasu i książki straciły swoją rangę i znaczenie. Czytelnictwo zaczęło gwałtownie maleć, a książki zamieniać się w produkty. Poradniki wypełniły półki sieciowych księgarń, a prawdziwe księgarnie zaczęły znikać. I tak, nieodpowiedzialnie acz interesownie, doszliśmy do dna.
Dzisiaj blisko 40% Polaków nie rozumie tego, co czyta, a kolejne 30% rozumie w niewielkim stopniu.
Co dziesiąty absolwent szkoły podstawowej nie potrafi czytać. Aż 10 milionów Polaków (ok. 25%) nie ma w domu ani jednej książki. Analfabetą funkcjonalnym jest co 6 magister w Polsce. 6,2 miliona Polaków znajduje się poza kulturą pisma, czyli nie przeczytało NIC, nawet artykułu w brukowcu. 40% Polaków ma problemy z czytaniem rozkładów jazdy czy map pogodowych. To są dane tak niewiarygodne, że aż zabawne. A jednak napawają grozą”.
Co możemy zrobić?
Wszystko, czyli kupić, pożyczyć książkę i ją przeczytać. Opowiedzieć o niej komuś zachęcając do jej przeczytania (lub nie )
A potem czytać codziennie, choćby 20 minut. W tramwaju, czekając na kogoś, pijąc kawę, przed snem … Okazji jest wiele, tylko sięgnij po książkę.
Jaką?
Wejdź do księgarni, rozejrzyj się, zapytaj księgarza, spójrz w bibliotece na półki, porozmawiaj z bibliotekarzem. Zajrzyj na Lubimy Czytać, znajdź blogera, który pisze o książkach. A może ktoś z twoich znajomych lub rodziny uwielbia czytać i mógłby pomóc ci w wyborze lektury ???
Przy czytaniu się nie spocisz, nie zmęczysz, a może miło spędzisz czas, poznasz nowe słowa, miejsca, historie…
Tylko sięgnij po książkę!!!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz