czwartek, 7 maja 2020

Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza 2020 w wirtualnej przestrzeni

Tydzień Bibliotek organizowany od 2004 roku przez tysiące polskich bibliotek w dniach 8-15 maja, połączony z Dniem Bibliotekarza, stał się symbolem  jedności naszego środowiska, naszej determinacji i kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek, pokazywaniu ich niezbędności w życiu każdego społeczeństwa. Do niedawna, rozpatrywaliśmy różne scenariusze przyszłości bibliotek, relacji usług oferowanych czytelnikom w realnej i wirtualnej przestrzeni, uczestniczyliśmy w projektach zapełniania Internetu bibliotecznymi zbiorami cyfrowymi, coraz więcej usług najwyższej jakości oferujemy online. Ale to co najbardziej cenili  użytkownicy naszych bibliotek – to wolna, przyjazna przestrzeń  biblioteczna pozwalająca na realizację ich najróżniejszych potrzeb i oczekiwań.
W wyniku konsultacji Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich podjęło decyzję o utrzymaniu wieloletniej tradycji realizacji ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, połączonego ze świętem Dnia Bibliotekarza,  w tym samym co zwykle terminie, czyli w okresie 8-15 maja, ale wyłącznie online. W ten sposób możemy zamanifestować naszą obecność i działalność czytelnikom, organizatorom, użytkownikom poprzez wykorzystanie różnych form i narzędzi  komunikacji wirtualnej.  Oczywiście, w obecnej sytuacji wspieranie walki z pandemią i dbanie o  bezpieczeństwo epidemiologiczne każdego z nas jest priorytetem. Niemniej, bezpieczne i atrakcyjne formy działania bibliotek online mogą otworzyć nowe przestrzenie relacji z czytelnikami i pokazać kreatywność bibliotekarzy, przetestować nowe, zdalnie realizowane usługi biblioteczne.
W tym kontekście hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece” nabiera szczególnego znaczenia. Pokażmy, że my – bibliotekarze w każdych okolicznościach  potrafimy nowocześnie działać, docierać do czytelników, utrzymać więź ze społeczeństwem odpowiadając na ich potrzeby. W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem, nawet jeśli  niektóre biblioteki nie będą miały możliwości zaznaczenia swojej obecności w wirtualnej przestrzeni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wystawa - Patroni roku 2024 w ramach dofinansowania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025

   Patroni roku 2024 Zgodnie z podjętymi przez Izbę uchwałami, 2024 będzie Rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romua...