środa, 19 marca 2025

Poznańskie Targi Książki, czyli spotkania z wyobraźnią!

 

Weekend pełen literatury i nauki!

 

Dni 7-9 marca 2025 przejdą do historii jako największe w Polsce święto czytelników, pisarzy, wydawców, a także uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy i pedagogów. Ponad 70 tys. ludzi wzięło udział w pod każdym względem rekordowej edycji Poznańskich Targów Książki i Targów Edukacyjnych.

Opadł już kurz po ostatniej edycji Poznańskich Targów Książki i Targów Edukacyjnych. Edycji wyjątkowej. Liczby mówią tu same za siebie. W ciągu 3 dni przez 7 pawilonów przewinęło się 72 575 ludzi. Odwiedzili stoiska ponad 400 wystawców - spotkali się z twórcami swoich ukochanych książek oraz przedstawicielami wymarzonych szkół i uczelni.

 Statystyki robą wrażenie, ale i tak nie oddają pełni emocji, radości i wzruszeń które towarzyszyły w ten weekend.  Najwięcej dostarczyły oczywiście spotkania z pisarzami i pisarkami na Targach Książki. Na 13 scenach pojawiły się takie gwiazdy polskiej i światowej literatury jak Remigiusz Mróz, Graham Masterton, Katarzyna Bonda albo Łukasz Orbitowski. Znamienitych gości nie zabrakło także na scenie Targów Edukacyjnych – wśród nich należy wymienić takie nazwiska jak Dorota Wellman, Iwona Pavlović czy Adam Woronowicz. Targową tradycją są już kolejki młodych fanek literatury Young Adult. W tym roku setki nastolatek ustawiało się po autograf Weroniki Marczak, Julii Popiel, Agaty Polte, czy Katarzyny Barlińskiej.

więcej informacji i źródło:  https://targiksiazki.pl/pl/aktualnosci/weekend-pelen-literatury-i-nauki/

 Poznańskie Targi Książki 2025 TOBILET.PL

poniedziałek, 10 marca 2025

KONKURS CZYTELNICZY W JĘZYKU ANGIELSKIM „Czytamy Tolkiena”

 

Światowy Dzień Czytania Tolkiena

Twórcą Śródziemia, najsłynniejszej krainy fantasy w dziejach literatury, jest John Ronald Reuel Tolkien. 

Inicjatywa „Dzień Czytania Tolkiena“ została zapoczątkowana przez stowarzyszenie The Tolkien Society w 2003 roku. Wybrano akurat taką datę, ponieważ 25 marca to dzień, w którym przypada rocznica pokonania Saurona i zakończenia wojny o pierścień. Dla miłośników twórczości tego autora jest to informacja znacząca 

ORGANIZATOR:

Biblioteka szkolna – p. Anna Jaroszkiewicz

Nauczyciel języka angielskiego - p. Weronika Zalewska


Cele konkursu:

  • Sprawdzenie znajomości płynnego czytania w języku angielskim

  • Popularyzacja czytelnictwa w językach obcych

  • Motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego

  • Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem

  • Rozwijanie twórczego myślenia

  • Popularyzacja czytelnictwa wśród młodzieży

  • Dzielenie się wiedzą, zainteresowaniami i umiejętnościami z innymi

Uczestnicy:

  • Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu

  • Udział w Konkursie jest bezpłatny oraz dobrowolny. Związane z nim udostępnienie danych jest całkowicie dobrowolne

  • Zgłoszenia do konkursu będą dostępne w bibliotece szkolnej

  • Możesz przyjść do biblioteki również wypożyczyć jedna z książek J R R Tolkiena :Władcy Pierścienia, Dwie Wierze lub Powrót Króla.


TERMIN:

  • Nagrane i filmiki z czytanym fragmentem książki J R R Tolkiena w języku angielskim należy przesłać na adres biblioteki szkolnej : asnykliceum.biblioteka@op.pl do dnia: 19.03.2025 r.

 więcej informacji w bibliotece szkolnej.


Światowy Dzień Czytania Tolkiena

wtorek, 4 marca 2025

Polecana książka - Riley Lucinda- Sekret listu

 

 Zakazana miłość, niebezpieczny list i historia, która się powtarza.

 Śmierć znanego aktora Jamesa Harrisona wywołuje poruszenie nie tylko w Wielkiej Brytanii. Dziennikarka Joanna Haslam, idąc na nabożeństwo żałobne, w którym ma uczestniczyć wiele słynnych osób, liczy na smakowite kąski mogące poprawić jej pozycję w redakcji. Tymczasem uwagę dziennikarki odciąga pewna staruszka, uniemożliwiając jej polowanie na sensację.

Rozczarowana Joanna nie ma pojęcia, że dzięki nieznajomej otwiera się przed nią szansa na odsłonięcie długo skrywanej tajemnicy, która może wstrząsnąć monarchią. I nie wie, że są ludzie, którzy nie cofną się przed niczym, żeby tylko nie dopuścić, aby pewien napisany przed laty list miłosny wpadł w niepowołane ręce.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Sekret listu Riley Lucinda

JAKA MOWA, TAKA GŁOWA, CZYLI 4 MARCA ŚWIĘTUJEMY NARODOWY DZIEŃ GRAMATYKI

 W 2025 roku Dzień Gramatyki przypada na 4 marca (wtorek).

 
 
Corocznie 4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gramatyki. Niekiedy ucząc się nowego języka, mamy problem właśnie z gramatyką, ale może okazać się, że w przypadku języka ojczystego wcale nie jest łatwiej.
 Gramatyka. Dla jednych zmora, dla innych coś naturalnego. Polacy mają szczególnie utrudnione zadanie, ponieważ w naszym języku aż roi się od różnych „pułapek”. Gramatyka to nauka zajmująca się budową i funkcjonowaniem języka. Zaliczamy do niej m.in. fonetykę, morfologię, składnię i leksykologię.
 
 

 Dzień Gramatyki – Budowlanka – Zespół Szkół Budowlanych im. Rogera  Sławskiego w Poznaniu

 

 


Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu czytelniczego - Dzień czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena Każdy dzień jest dobry do czytania , ale 25 marca mamy ku temu wyjątkową okazję obchodzimy Światowy Dzień...