czwartek, 26 września 2024

Tydzień Zakazanych Książek - w ramach programu NPRCz

 Każdego roku nasza biblioteka włącza się w akcję czytelniczą “Tydzień Zakazanych książek”.Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest co roku od 1982 roku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy. Początkowo był on odpowiedzią na coraz częstsze próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach. Według danych stowarzyszenia, od 1982 roku cenzorzy próbowali zakazać ponad 11 tysięcy tytułów. W samym roku 2020 było to aż 273 pozycje. Przeważnie próby cenzury uzasadniane są ochroną najmłodszych przed „niewłaściwymi” treściami.  Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej… Naszą wystawę obejrzało kilkadziesiąt osób. Bardzo dziękujemy nauczycielom, którzy odwiedzili z uczniami naszą wystawę podczas tego tygodnia.

   




Zaczyna się... trzeba być gotowym na jesień i zimę 😉 kupujemy książki do biblioteki w ramach programu NPRCz

 Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

Udział w grze miejskiej


W środę uczniowie klasy 2 b brali udział w mobilnym questie MODERNIZM TALKING. Organizatorami kaliskiej odsłony projektu były: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu i Fundacja Good Culture. Nasi uczniowie zdobyli pierwsze i drugie miejsce. Gratulacje !!!


 



środa, 25 września 2024

Wystawa - Bohaterowie ,,Trylogii w karykaturze" - w ramach programu NPRCz

 

Bohaterami wystawy są aktorzy odtwarzający główne role w filmowych ekranizacjach Trylogii Henryka Sienkiewicza. W karykaturze Jacka Frankowskiego" prezentuje jednak nie tylko kultowego Onufrego Zagłobę, Michała Wołodyjowskiego czy Andrzeja Kmicica, ale także inne postacie znane z literatury i filmów Jerzego Hofmana. 








 

poniedziałek, 23 września 2024

Promocja książek podczas zastępstw doraźnych – w ramach programu NPRCz

 

Głównym celem zajęć jest promocja czytelnictwa i zachęcenie do częstego spędzania czasu z książką.

Zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.







Uwolnij książkę, czyli BOOKCROSSING w naszej szkole - w ramach programu NPRCz

   Bookcrossing to  nowoczesna i oryginalna forma upowszechniania czytelnictwa. Działa na całym świecie i staje coraz popularniejsza w Polsce.

Mówiąc w największym skrócie – Bookcrossing -  polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych  (park, pociąg, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia itp.), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych  (stoliki, regały, półki),  po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się przy bibliotece szkolnej. Każdy może wziąć wybraną książkę, a w jej miejsce zostawić inną – przyniesioną z domu. Książkę należy przeczytać, a następnie z powrotem uwolnić (przekazać dalej) do obiegu. 

Zachęcamy Was do uwalniania swoich książek – za zgodą rodziców. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie. 

Uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.  Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika.

Bookcrossing to akcja szeroko propagowana przez Internet, ale w naszej szkole będzie miała charakter lokalny, bez rejestracji książek na stronie internetowej.

PRZYJDŹ, ZABIERZ KSIĄŻKĘ, KTÓRĄ KTOŚ ZOSTAWIŁ DO PRZECZYTANIA DLA CIEBIE! UWOLNIJ TEŻ SWOJĄ KSIĄŻKĘ I PRZYNIEŚ JĄ NA PÓŁKĘ BOOKCROSSINGOWĄ DLA KOGOŚ!

 

 





czwartek, 12 września 2024

Narodowe Czytanie 2024 - w ramach programu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 7 września 2024 roku odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie.

 Narodowe Czytanie to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie kulturalne i społeczne naszego kraju. W 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski objął Honorowy Patronat nad wydarzeniem, które miało przypomnieć wszystkim Polakom ,,Pana Tadeusza”-  dzieło Adama Mickiewicza. W całej Polsce w pierwszą sobotę września przeżywamy święto polskiej literatury i czytelnictwa.

Uczniowie klasy 3B i 3D na lekcji języka polskiego czytali "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Głośne czytanie dramatu romantycznego mistrza literatury było świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu z lekturą. Osoby biorące udział w Narodowym Czytaniu doskonale oddały klimat i charakter dzieła Juliusza Słowackiego.   Narodowe Czytanie to święto polskiej literatury. W tym dniu rozbrzmiewają  w całej Polsce słowa zawarte w wybitnych dziełach. Te słowa płyną do milionów słuchaczy. Stają się żywe,  budzą zachwyt, skłaniają do zadumy  młodych i starszych Polaków. Narodowe Czytanie uczy, wychowuje i inspiruje.  Akcja została przeprowadzona w ramach programu NPRCz 2.0












Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu czytelniczego - Dzień czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena Każdy dzień jest dobry do czytania , ale 25 marca mamy ku temu wyjątkową okazję obchodzimy Światowy Dzień...