czwartek, 24 lutego 2022

Spotkanie Miłośników Czytania Książek

 W czwartek 24 lutego na długiej przerwie po raz kolejny odbyło się spotkanie miłośników czytania, które poświęcone było dziełu Don'a Brown'a “Kod Leonarda da Vinci”. Biblioteka jest świetnym miejscem do dyskutowania o ulubionych książkach. W takiej czytelniczej grupie można dowiedzieć się wielu rzeczy, które nie pojawiają się nigdzie. Dlatego zapraszamy zajrzyjcie do naszej grupy miłośników książek i weźcie udział w dyskusji. 

 

 






Zdarzyło się w lutym

 

czwartek, 17 lutego 2022

Polecana książka o kotach

Jak wytresować kota? 

 


„Posiadanie kota daje nam możliwość poczucia się we własnym domu jak gość”. Tak twierdzi autor.

Nie dajmy się jednak zwieść. Kot wcale nas nie ugości, czym chata bogata, ani nie zaproponuje najwygodniejszego fotela. Co to, to nie! Życie z nim pod jednym dachem, choć barwne, jest pełne wyzwań oraz ciągłej walki o swoje miejsce w swoim mieszkaniu.

W czym więc tkwi fenomen kota, skoro „nie ma on żadnych praktycznych zastosowań”?


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Dziś jest Światowy Dzień Kota

 W 2022 roku Światowy Dzień Kota przypada na 17 lutego (czwartek).

W Polsce pomysłodawcą wprowadzenia święta kotów był Wojciech Albert Kurkowski, felinolog i redaktor naczelny wychodzącego w latach 2005-2010 miesięcznika "KOT". W ten sposób chciano wypromować akcje związane z udzieleniem pomocy bezdomnym kotom. Według hasła „Rasowce – dachowcom” kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Ale korzenie tego święta sięgają Włoch. Dzień Kota we Włoszech obchodzony jest od 1990 roku. Włoskiej dziennikarka Claudia Angeletti zaproponowała swoiste referendum wśród czytelników magazynu "Tuttogatto", aby ustalić dzień poświęcony kotom. Zwyciężyła propozycja pani Orielli Del Col, która następująco umotywowała datę obchodów:
- luty jest miesiącem zodiakalnego Wodnika, czyli wolnych i niekonformistycznych duchów, takich jak koty, które nie lubią czuć się uciskane przez zbyt wiele zasad
- wśród popularnych włoskich powiedzeń luty nazywano „miesiącem kotów i czarownic”, łącząc w ten sposób koty i magię
- liczba 17, we włoskiej tradycji, zawsze była uważana za nosiciela nieszczęścia, podobne cechy w przeszłości przypisywano kotom
- złowieszcza reputacja 17-tki jest określana przez anagram rzymskiej liczby XVII, która zmienia się w "VIXI" co z łaciny znaczy "żyłem", w konsekwencji "umarłem". Ale nie dla kota, który według legendy ma wiele żyć.
- 17-tka staje się "1 życiem 7 razy"
Inne źródła podają, że data 17 lutego wzięła się ze spotkań miłośników kotów, którzy w Koloseum w Rzymie corocznie 17 lutego oddają cześć bezpańskim kotom.

Światowy Dzień Kota w Polsce obchodzony jest od 2005 roku. Na początku w organizacją zajmował się wydawca miesięcznika "Kot" we współpracy z FPL "Felis Polonia" i Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Po zakończeniu publikacji miesięcznika "Kot" do grona organizatorów obchodów dołączył miesięcznik "Cztery Łapy" i fundacja "VIVA". Podczas Gali Światowego Dnia Kota przez wiele lat przyznawano tytuł "Kociarza Roku". Tytuł „Kociarz Roku” przyznawany był dla osób i instytucji działających na rzecz poprawy losu bezdomnych kotów, propagowania właściwych form pomocy bezdomnym zwierzętom i zapobiegania ich nadmiernemu rozmnażaniu poprzez akcje uświadamiające, oraz kastracje i sterylizacje bezpańskich kotów. Wśród laureatów tytułu wymienia się m.in. Lecha Kaczyński, byłego Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i tragicznie zmarłego Prezydenta RP.

Dzień Kota również obchodzony jest w Rosji 1 marca, w Stanach Zjednoczonych – 29 października, w Japonii – 22 lutego. W 2002 roku Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt ustanowił Międzynarodowy Dzień Kota na dzień 8 sierpnia.

W Polsce koty żyją w około 30% gospodarstw domowych, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu pod względem liczby kotów w domach, zaraz po Australii i Stanach Zjednoczonych. A we wszystkich krajach rozwiniętych żyje ponad 204 mln kotów domowych.
Często właściciele kotów zastanawiają się nad zachowaniem swoich pupili. Według badań naukowych koty postrzegają swoich właścicieli jako większe wersje samych siebie. Gdy koty ocierają się o nogi właściciela lub proszą o pogłaskanie po głowie, to traktują człowieka jak drugiego kota. Pionowo uniesiony ogon jest znakiem pozdrowienia między kotami, a także wyrażeniem uczuć wobec właściciela. Niektóre osoby sądzą, że koty podobnie jak psy lubią być drapane po brzuchu. Nic bardziej mylnego, leżenie kota na plecach oznacza stan relaksacji i bezpieczeństwa. Ale chęć pogłaskania pupila po brzuchu może zostać przez niego odebrane jako nadużycie zaufania i może skończyć się pogryzieniem lub podrapaniem. Koty należą do bardzo inteligentnych zwierząt, które choć potrafią rozwiązać skomplikowane zadania, to wciąż nie czują się udomowione przez ludzi. Często to właściciele czują się zniewoleni przez koty, które potrafią zmiękczyć najsurowsze serca

źródło: https://bimkal.pl/kalendarz/swiatowy-dzien-kota 




środa, 16 lutego 2022

O Szymborskiej w 10 rocznicę

 

1 lutego przypada 10 rocznica śmierci Noblistki Wisławy Szymborskiej.

Poetka należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorek — jej utwory przetłumaczono na 42 języki. W lutym 1995, na ponad rok przed otrzymaniem Nagrody Nobla, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał Szymborskiej doktora honoris causa. Był to jedyny doktorat honorowy, który Poetka przyjęła.

Dziś ślady Autorki wciąż można odnaleźć w przestrzeni Uniwersytetu – i to nie tylko w bibliotece. Jedną z klatek schodowych Collegium Maius, czyli Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, zdobi witraż z podobizną Noblistki.

Poetkę postanowił też uhonorować MOCAK – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, mieście, z którym Szymborska związała całe swoje dorosłe życie.

Na ekspozycji w MOCAK-u zobaczyć można artefakty związane z osobą Poetki, w tym replikę medalu noblowskiego i inne przedmioty, które pokazywano już w ramach poprzedniej krakowskiej wystawy zatytułowanej „Szuflada Szymborskiej”. Ważne miejsce zajmą również wyklejanki i kolaże wykonane przez Pisarkę.

Choć wydaje się, że po „noblowskim zamieszaniu” o Szymborskiej wiadomo już niemal wszystko, rozmowa z Michałem Rusinkiem dowodzi, że postać Poetki kryje jeszcze kilka niespodzianek…

Link do rozmowy z Michałem Rusinkiem, byłym sekretarzem Szymborskiej, prezesem Fundacji Wisławy Szymborskiej tutaj:https://gazetakrakowska.pl/10-lat-temu-zmarla-wislawa-szymborska-wystawa-biografie-a-w-przyszlym-roku-park/ar/c13-16023919?fbclid=IwAR1CwSQy7Qhad38UjFM5HxzbUGyavhHs2P5oL3g35OBJ95AP6rUAeVxoCck

 

 Życiorys - Fundacja Wisławy SzymborskiejPogrzeb Wisławy Szymborskiej 9 lutego - Wydarzenia w INTERIA.PL


Bestsellery Empkiu 2021

 Empik ogłosił listę nominowanych do Bestsellerów Empiku 2021: corocznych nagród dla twórców najpopularniejszych książek, muzyki i filmów. W 2021 roku klienci salonów stacjonarnych i online oraz użytkownicy aplikacji poprzez swoje kulturalne wybory i zakupy oddali w plebiscycie blisko 50 milionów głosów.

 

Kto ma szanse na statuetki, a kto je zdobędzie? Tego dowiemy się 15 lutego, podczas gali finałowej Bestsellerów Empiku 2021, transmitowanej na antenie TVN oraz streamingowanej w kilku kanałach społecznościowych.

W trakcie wydarzenia zostaną również przyznane, po raz trzeci, Literackie, Muzyczne i Filmowe Odkrycia Empiku. Są to wyróżnienia dla artystek i artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie kultury.

Tymczasem już teraz możecie sprawdzić, czy na liście nominowanych znaleźli się Wasi faworyci i ulubienice…

https://news.empik.com/172886-bestsellery-empiku-2021-wsrod-nominowanych-zulczyk-sanah-maneskin-i-holoubek

czwartek, 10 lutego 2022

Książka czy ebook – co wybrać?

 

Książki elektroniczne cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób twierdzi, że to przyszłość czytelnictwa. 10 zalet czytania ebooków pozwoli nam docenić korzyści płynące z tej formy prezentacji i utrwalania publikacji.



10 zalet czytania ebooków – https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/10-zalet-czytania-ebookow/ – niesamowite!


1. E-książki opcja ekologiczna

Rzeczywiście, jest to opcja naprawdę ekologiczna i to nie tylko ze względu na drzewa. Książki elektroniczne w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszenia wpływu wydawnictw i przemysłu poligraficznego na środowisko. A im więcej osób przestawi się na eBook, tym więcej przyniesie on korzyści dla przyrody.

2. Wygoda

Aby przeczytać eBook, możesz użyć czytnika eBooków, smartfona, tabletu lub komputera: bez względu na wybrany wariant, jest mały i lekki. Z łatwością mieści się w kieszeni lub plecaku, dzięki czemu możesz go zabrać ze sobą wszędzie.

3. Przyjazne dla oczu

Wiele osób ma swoją specyfikę w zakresie czytania i wzroku. W przypadku e-booków możesz wybrać tryb czytania najbardziej odpowiedni dla Twoich oczu. Na przykład możesz ustawić rodzaj czcionki, a także zwiększyć lub zmniejszyć jej rozmiar; wybierz format testu pojedynczego lub podwójnego miejsca, dostosuj jasność itp. Doskonała zaleta!

4. Pojemność

Jedna drukowana książka jest wystarczająco ciężka. A co jeśli trzeba mieć ze sobą pięć książek lub powiedzmy nawet 10? EBooki stanowią bardzo wygodne rozwiązanie w takiej sytuacji: teraz możesz nosić całą bibliotekę w kieszeni i nie potrzebujesz już dodatkowego bagażu podczas podróży.

5. Oszczędność miejsca na półce

Ci z nas, którzy nie są dumnymi właścicielami dużych domów z osobnym przestronnym pomieszczeniem pełniącym funkcję biblioteki, doskonale znają problem, kiedy dosłownie nie mają miejsca na książki. Po przejściu na format elektroniczny ten problem automatycznie znika.

6. Efektywność kosztowa

Czasami tradycyjne fizyczne książki są bardzo drogie bez wyraźnego powodu. Zdarza się, że wysoka cena książki sprawia, że ​​dla wielu ludzi na całym świecie jest ona niedostępna. Produkcja e-booków wymaga mniej zasobów niż fizyczne wyprodukownanie: nie ma drukowania na papierze, nie ma okładek w miękkiej oprawie, nie ma kosztów pakowania ani kosztów wysyłki. Dzięki temu są znacznie tańsze.

7. Opanowanie języków obcych

Wiele osób lubi czytać książki w językach innych niż ich ojczysty. Jednak są tutaj dwa główne problemy. Po pierwsze, w niektórych miejscach znalezienie zagranicznej książki jest misją niemożliwą. Po drugie, wyszukiwanie nieznanych słów w słowniku zajmuje zbyt dużo czasu i jest wyjątkowo niewygodne dla procesu czytania. EBooki z łatwością eliminują oba te problemy. To jedna z głównych zalet ebooków.

8. Darmowe książki

Po pierwsze: piractwo książkowe to bardzo zła rzecz, zarówno z perspektywy moralnej, jak i prawnej. I zdecydowanie odradzamy uciekanie się do tego pod jakimkolwiek pretekstem. Jednak w Internecie jest mnóstwo różnych książek, które są legalnie dostępne za darmo.

9. Nieograniczony dostęp do książek

Chyba każdy może pomyśleć o czasach, kiedy rozpaczliwie potrzebował konkretnej książki i nie mógł jej znaleźć w księgarniach czy bibliotekach. Dzięki e-Bookom możesz znaleźć i pobrać dowolną potrzebną książkę w ciągu kilku sekund, niezależnie od lokalizacji geograficznej lub kraju pochodzenia. Format elektroniczny otworzył drzwi do światowego księgozbioru bez żadnych ograniczeń.

10. Maksymalny komfort

Bądźmy szczerzy – wszyscy lubimy czytać w łóżku, jedząc coś smacznego lub po prostu pijąc poranną kawę. Podczas gdy z drukowanymi książkami musisz uważać, aby ich nie poplamić ani nie uszkodzić, dzięki eBookom możesz się zrelaksować i cieszyć czytaniem bez martwienia się o takie rzeczy.

Ostatnie słowa

Ostatnie badania pokazują, że większość czytelników na całym świecie nadal woli tradycyjne książki od elektronicznych. Wydaje się jednak, że istnieje wyraźna tendencja do coraz większej liczby osób, które przechodzą na format elektroniczny. Kluczową kwestią jest to, że konwencjonalne książki nie wydają się mieć żadnej rzeczywistej przewagi nad eBookami poza sentymentem, który z nimi kojarzymy, który bardzo szybko mija po przejściu. Nasze upodobanie do fizycznych książek to nic innego jak stary nawyk.

Pamiętaj – Książki, e-booki, audiobooki – czytanie to przyjemność

https://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-e-booki-audiobooki-czytanie-to-przyjemnosc/

źródło: https://coczytamy.pl/10-najwazniejszych-zalet-e-bookow.php?fbclid=IwAR2OAQRYnsvyxOq7bB-TGja7OKDAiUVvU41PQQjeyOwwidwh8qx5HvIaMAs


Biblioteka - Rio de Janeiro, Brazylia.

 

Brazylijska Biblioteka Narodowa

Bibilioteca Nacional do Brasil (pol. Brazylijska Biblioteka Narodowa) jest instytucją chroniącą dziedzictwo dokumentalne i bibliograficzne Brazylii, znajduje się w Rio de Janeiro, przy placu Cinelândia.

Jest największą biblioteką w Ameryce Łacińskiej i 7. co do wielkości na świecie, jej zbiory obejmują około 9 milionów pozycji. Jej pracownicy zmodernizowali usługi biblioteczne, w tym rozwinęli bazy danych oraz zorganizowali pierwsze szkolenia dla bibliotekarzy












środa, 2 lutego 2022

Dzień Pozytywnego Myślenia








 

Blue Monday

 Na kryzysy związane z pogodą, spadkiem motywacji, brakiem czasu zawsze jest jedna metoda: książka. Polecam książke 

Pani mecenas ucieka -Sophie Kinsella


     Książkę można wypożyczyć w bibliotece!


Polecana książka - Nie oddam dzieci! - Katarzyna Michalak

 TĘ POWIEŚĆ MUSISZ PRZECZYTAĆ… TA HISTORIA MOŻE ZMIENIĆ TWOJE ŻYCIE… TAKI DRAMAT MOŻE SIĘ ROZGRYWAĆ TUŻ OBOK CIEBIE… Michał Sokołowski, mło...