środa, 31 marca 2021

Adam Zagajewski

 Zmarł Adam Zagajewski polski poeta, eseista ,prozaik.

Ten dzień
Adam Zagajewski (1945-2021)

Ten dzień, kiedy przychodzi wiadomość,
że umarł ktoś bliski, przyjaciel, albo ktoś,
kogo nie znaliśmy, tylko podziwialiśmy z daleka
– pierwsza chwila, pierwsze godziny: on albo ona już nie żyje,
to wydaje się pewne, nieuchronne, może nawet
udowodnione, ufamy (niechętnie) osobie, która nas zawiadamia
przez telefon, zrozpaczona, lub może spikerowi obojętnej
rozgłośni radiowej, jednak nie możemy w to uwierzyć,
za nic w świecie nie możemy tego przyjąć,
bo jeszcze nie umarł (dla nas), wcale nie umarł,
już go nie ma (jej), ale jeszcze nie zniknął
na zawsze, przeciwnie, jest, wydaje się, w najsilniejszym
punkcie swego istnienia, jeszcze rośnie,
chociaż już go nie ma, jeszcze mówi,
chociaż już zaniemówił, jeszcze tryumfuje,
chociaż już przegrał, przegrał walkę –z czym?
z czasem? z ciałem? – ale nie, to nieprawda, zwyciężył,
osiągnął pełnię, największą pełnię możliwą,
jest tak pełny, tak wielki, wspaniały, że nie mieści się
w życiu, rozsadza kruche naczynie życia,
góruje nad żyjącymi, jakby był uczyniony
z innego materiału, z najtwardszego brązu,
a jednocześnie zaczynamy się domyślać,
boimy się, zgadujemy, wiemy,
że zaraz nadejdzie cisza
i bezsilny płacz









85. urodziny- Jana Ptaszyna Wróblewskiego - naszego absolwenta

  85. urodziny świętuje Jan Ptaszyn Wróblewski, urodzony w Kaliszu wybitny muzyk - saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, publicysta, krytyk, popularyzator jazzu.

W rodzinnym mieście ukończył

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Kaliszu

i @Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. W latach 50. minionego wieku grał w sekstecie Krzysztofa Komedy. Jest autorem nadawanego od 1970 roku przez Program III Polskiego Radia magazynu "Trzy kwadranse jazzu". Komponował muzykę filmową. Jego piosenki wykonywane przez Ewę Bem czy Andrzeja Załuchę weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej. Stworzył wiele formacji i projektów muzycznych. Nagrał kilkadziesiąt płyt, na wielu wystąpił gościnnie. Stale koncertuje. Doceniany i odznaczany.

Jest Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza.
Jubilatowi życzę zdrowia, energii i jeszcze wielu świetnych projektów muzycznych!

źródło:https://www.facebook.com/PrezydentMiastaKalisza


poniedziałek, 22 marca 2021

Światowy Dzień Poezji

 

Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji to święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. i obchodzone corocznie w dniu 21 marca.

Dyskusyjny Klub Książki działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie, już po raz szósty włączył się w obchody tego poetyckiego święta.

W tym roku proponujemy dwie, różne formy obcowania z poezją, a mianowicie akcję „Zabierz poezję do domu” oraz „Nowa wiadomość – pobierz poezję”.

„Zabierz poezję do domu” to inicjatywa, dzięki której każdy użytkownik Biblioteki może zabrać ze sobą na własność jeden z tomików poezji autorstwa krasnostawskich poetów, którzy przekazali na ten cel swoje publikacje.

Natomiast w ramach akcji „Nowa wiadomość – pobierz poezję” wszyscy aktywni użytkownicy Biblioteki, którzy podali adres e-mailowy podczas rejestracji, otrzymają e-maila z wierszem jednego z tegorocznych patronów Roku 2021 czyli Tadeusza Różewicza pt. „Kto jest poetą”.

Razem włączmy poezję również i tym roku!

źródło:  https://www.mbpkrasnystaw.com.pl/index.php/archiwum/a/748-swiatowy-dzien-poezji-2021



Światowy Dzień Poezji

czwartek, 18 marca 2021

Europejski Dzień Mózgu

 Ma na celu propagowanie wiedzy o funkcjonowaniu naszego układu nerwowego. Coraz trudniej nam się żyje i to niezależnie od wieku i od tego, co robimy. Musimy sami zadbać o siebie i swój dobrostan.

Tu kilka podpowiedzi co warto przeczytać by bardziej poznać i zrozumieć siebie








czwartek, 11 marca 2021

Książka tygodnia - powieść Agathy Christie pt. "Tajemniczy przeciwnik"

 

Brytyjski liniowiec Lusitania w 1918 roku został trafiony niemiecką torpedą i zatonął. Na pokładzie znajdowały się ściśle tajne dokumenty, niezwykle istotne dla brytyjskiego rządu. Przed katastrofą przejęła je Amerykanka, Jane Finn. Kilka lat po wojnie trwają poszukiwania kobiety, która może doprowadzić do politycznej katastrofy całe państwo. W szpiegowską aferę wplątuje się dwójka młodych ludzi: Tuppence i Tommy. Duet dołącza do poszukiwań. Niejednokrotnie narażając własną skórę krok po kroku docierają do prawdy. Czy młodym ludziom uda się uratować losy Anglii?

„Tajemniczy przeciwnik” to pierwsza powieść Agathy Christie, w której pojawia się duet Tommy i Tuppence. Para młodych detektywów jeszcze nie raz zaskoczy czytelników niekonwencjonalnymi metodami pracy.

 https://www.empik.com/tajemniczy-przeciwnik-christie-agatha,

Amerykanka Jane Finn ma cenne dla brytyjskiego rządu dokumenty, dlatego depczą jej po piętach: pan Brown - "człowiek związany z bolszewikami", wywiad oraz bogaty kuzyn z Ameryki. W sam środek afery wpadają także Tommy i Tuppence, marzący o ekscytujących przygodach. Nadstawiają karku (dosłownie!), by zdemaskować Browna, uchronić Anglię przed szerzącym się komunizmem i odkryć... wzajemną miłość!

Tommy i Tuppence debiutują w tej powieści, "wnosząc weń wyobraźnię i niekonwencjonalne podejście". A wszystko za sprawą rozmowy podsłuchanej przez Agatę Christie w kawiarni…

źródło: swiatksiązki.pl

 

 Tajemniczy przeciwnikTajemniczy przeciwnik - Christie Agatha

Zdarzyło się w marcu

 

niedziela, 7 marca 2021

Książka tygodnia: Simona Kossak "Saga Puszczy Białowieskiej"

 „Puszcza Białowieska umiera. Bezwzględny las – zadbany, czysty, produkujący drewno i użytki uboczne – nienawidzi puszczy, pożera więc miejsce po miejscu dziką i wolną przyrodę. Z każdym zgrzytem piły usuwającej nieprzydatne dla lasu drzewo, z każdym konarem spalonym, by nie zakłócał porządku w lesie, z każdym rzędem równo posadzonych sosenek, z każdym wypielęgnowanym młodnikiem – puszcza słabnie”.

Saga Puszczy Białowieskiej to fascynująca historia regionu od czasów prehistorycznych po wydarzenia najnowsze. Łowcy mamutów, Jaćwingowie, plemiona prasłowiańskie, sokolnicy, królewskie polowania, powstania narodowe, intensywna gospodarka leśna, batalia o powstrzymanie zakusów eksploatatorów. Ludzie schodzą w tej opowieści na dalszy plan. Tu króluje przyroda – piękna, fascynująca i niestety zagrożona. To nie tylko zapis wspaniałości natury, lecz także piętnowanie ludzkiej głupoty i pazerności, które ten wyjątkowy obszar zamieniają krok po kroku w plantację drzew. To wołanie o opamiętanie, póki jeszcze nie wszystko stracone.
Mimo że w minionym tysiącleciu niejeden raz groziło jej unicestwienie, w cudowny nieomal sposób przeżyła do naszych czasów, a wraz z nią tysiące gatunków roślin i zwierząt, z królewskim żubrem na czele. Czy przetrwa również XXI wiek?

Są książki, o których mawia się, że należy je przeczytać. O Sadze Puszczy Białowieskiej bez wahania powiem, że wstyd jej nie czytać. To opowieść ważna nie tylko dla miłośników Puszczy, fascynatów przyrody czy działaczy ekologicznych. To także książka, która powinna wejść w skład polskiego kanonu kulturowego, połączenie refleksji humanistycznej w jej najlepszym wydaniu z troską o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Jednym słowem lektura absolutnie obowiązkowa.
Remigiusz Okraska

Simona Kossak (1943–2007) – biolog, leśnik, profesor, popularyzator nauki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Urodziła się w artystycznej rodzinie Kossaków, była prawnuczką Juliusza Kossaka i wnuczką Wojciecha Kossaka. Skończyła studia biologiczne na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2000 otrzymała tytuł profesora nauk leśnych. Pracowała w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Zakładzie Lasów Naturalnych, gdzie od stycznia 2003 pełniła stanowisko kierownika. Była pomysłodawcą unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów. Jej dorobek twórczy obejmuje ogółem kilkaset opracowań naukowych, niepublikowanych dokumentacji naukowych, artykułów popularnonaukowych i filmów przyrodniczych oraz trzy książki: Opowiadania o ziołach i zwierzętach, Wilk – zabójca zwierząt gospodarskich? i Saga Puszczy Białowieskiej. Od 2001 prowadziła codzienne audycje (Dlaczego w trawie piszczy) w Radiu Białystok i innych regionalnych oddziałach Polskiego Radia. Radio Gdańsk za popularyzowanie wiedzy przyrodniczej na antenie radiowej przyznało jej nagrodę „Osobowość Radiowa Roku 2003”. W uznaniu zasług na polu nauki i popularyzowania ochrony przyrody w 2000 została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.







źródło: https://merlin.pl/saga-puszczy-bialowieskiej-wydanie-ekskluzywne-simona-kossak/7887940/ 

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody.

3 marca obchodzony jest na świecie Światowy Dzień Dzikiej Przyrod

W tym roku (2015), 3 marca, po raz pierwszy świętujemy Światowy Dzień Dzikiej Przyrody. Data ta nie jest przypadkowa – tego dnia w 1973 roku przyjęto tekst Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Światowy Dzień Dzikiej Przyrody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 grudnia ubiegłego roku, aby uczcić światowe bogactwo dzikiej fauny i flory. Celem wydarzenia jest również podnoszenie świadomości na temat wartości dzikiej przyrody oraz zagrożeń powodowanych m.in. przez nielegalny handel jej okazami, a także kluczowej roli Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Zapewnia ona zrównoważone pozyskanie dzikiej fauny i flory oraz przyczynia się do ograniczania międzynarodowego handlu jej okazami do poziomu niezagrażającego przetrwaniu gatunków.

Wprowadzenie Światowego Dnia Dzikiej Przyrody sprzyja także zwiększeniu świadomości nt. konieczności przeciwdziałania wszelkim przejawom przestępczości przeciwko dzikiej przyrodzie – szczególnie nielegalnemu pozyskiwaniu i przemytowi okazów gatunków objętych CITES.

Sekretarz Generalny CITES John E. Scanlon podkreśla istotę tego dnia i zachęca wszystkie kraje – Strony Konwencji CITES, zaangażowane instytucje i organizacje do uczczenia tego dnia z myślą o zachowaniu cennego wspólnego bogactwa przyrodniczego.

Więcej informacji na ten temat można uzyskać na oficjalnej stronie Światowego Dnia Dzikiej Przyrody, pod adresem: www.wildlifeday.org.

Dodatkowe informacje na temat Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) dostępne są pod adresem: www.cites.org.

źródło: Ministerstwo Środowiska



3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Święto to zostało ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy (PEN Club). Celem święta jest upowszechnianie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie.



Nazwa organizacji PEN pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem Stowarzyszenia jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. PEN Club także promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

PEN Club w Polsce powstał w 1925 roku na wzór podobnych stowarzyszeń działających już we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Głównym inicjatorem powstania stowarzyszenia w Polsce był Stefan Żeromski. W idei tej pisarza wspomagali: Emil Breiter, Bolesław Gorczyński, Wacław Grubiński, Juliusz Kaden-Bandrowski, Stefan Krzywoszewski, Jan Lechoń, Jan Lorentowicz, Bronisława Neufeldówna, Edward Popoff, Józef Relidzyński i Leopold Staff. Stefan Żeromski pełnił również funkcję pierwszego prezesa PEN Clubu.

Tego dnia organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie. Jednak, większość osób łączy obchody pisarzy i pisarek w Światowym Dniu Książki obchodzonym 23 kwietnia.

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu czytelniczego - Dzień czytania Tolkiena

Światowy Dzień Czytania Tolkiena Każdy dzień jest dobry do czytania , ale 25 marca mamy ku temu wyjątkową okazję obchodzimy Światowy Dzień...